„Giriame, kas svetima, nežinome, kas sava, nežinome, ką turime“ – Stanislovo Jachovičiauss žodžiai tapo kelionių ciklo „Tėvynės pažinimas“, kuriame gegužės 14 d. dalyvavo 6–9 klasių mokiniai, šūkiu.
Iš pradžių apsilankėme Šv. Petro bažnyčioje Šalčininkuose. Kun. Walenty Dulko glaustai papasakojo bažnyčios įkūrimo istoriją. Jis parodė bažnyčios įkūrėjų – Vagnerių šeimos – kapus, esančius po žeme, po pagrindiniu altoriumi. Kun. Valentinas pristatė fotografijų parodą ir kalbėjo apie bažnyčioje esančias relikvijas.
Iš Šalčininkų nuvykome į Taboriškes. Anos Krepsztul muziejaus direktorė Alina Moloczko mus šiltai pasveikino ir supažindino su šios iškilios dailininkės biografija ir kūryba. Žiūrėjome dokumentinį filmą apie dailininką, kuris paliko didelį įspūdį… Nuostabūs paveikslai, siuvinėjimai – tai tikri rankdarbiai. Uždegėme žvakutę ant Anos Krepsztul kapo.
Kitas mūsų kelionės taškas buvo apsilankymas Povilo Ksavero Bžostovskio gimnazijoje – muziejuje  Turgeliuose. Mokiniai susipažino su gausia suvenyrų ir vertingų daiktų kolekcija, kuri apibūdina mūsų „mažąją tėvynę“ ir parodo, kaip žmonės gyveno anksčiau. Mokytoja Anna Lozovska aprodė mums klases, kurios buvo pilnos žmonių. Jaunimas su smalsumu klausėsi spalvingų istorijų ir uždavinėjo klausimus apie savo protėvių istoriją ir kasdienį gyvenimą Turgeliuose  ir apylinkėse.
Norėtume padėkoti kun. Walentinui Dulko, poniai Alinai Moloczko ir poniai Annai Lozovska.  Tikėkimės, kad akimirka apmąstant vietos istoriją, sustiprino mokinių regioninio ir nacionalinio tapatumo jausmą, o laikas, praleistas tarp įdomių prisiminimų, paskatins rūpintis atminimo daiktais ir istoriniais paminklais.